نظری افشار: نیمی از عمرم در والیبال سپری شد – سایت خبری ورزشی

روزنامه قانون: «آسیب‌دیدگی» بی‌رحم‌ترین پدیده در ورزش حرفه‌ای است،اتفاقی که اگر به‌صورت جدی برای یک ورزشکار رخ دهد، ممکن است او را سال‌ها از دنیای حرفه‌ای ورزش قهرمانی دور کرده و حتی گاهی منجر به خداحافظی‌ همیشگی‌اش از ورزش شود
روزنامه قانون: «آسیب‌دیدگی» بی‌رحم‌ترین پدیده در ورزش حرفه‌ای است،اتفاقی که اگر به‌صورت جدی برای یک ورزشکار رخ دهد، ممکن است او را سال‌ها از تور سیشل دنیای حرفه‌ای ورزش قهرمانی دور کرده و حتی گاهی منجر به خداحافظی‌ همیشگی‌اش از ورزش شود. کم نبودند ورزشکاران ملی‌پوش، قهرمان وصاحب‌نامی که به دلیل همین پدیده بی‌رحم برای همیشه عطای ورزش را به لقایش بخشیدند و نام‌شان نیز به کلی از ذهن ورزش‌دوستان پاک شد. البته در این بین برخی‌ها به آسیب دیدگی‌شان نگاهی متفاوت داشتند و صبر کردند تا با رفع کامل مصدومیت‌، بار دیگر تمرینات‌شان را از تور لحظه آخری اهواز سر گرفته و به میدان‌های حرفه‌ای بازگردند. «فرهاد نظری‌افشار» یکی از این ورزشکاران بود. بازیکن بااخلاق و دوست‌داشتنی تیم‌ملی که با یک آسیب‌دیدگی شدید، سال‌ها از تیم‌ملی والیبال دور ماند اما با عملکرد خوب خود و تلاشی مستمر بار دیگر توانست پیراهن تیم‌ملی کشورش را به تن کند. آن هم درست زمانی که والیبال ایران اسم و رسم جهانی پیدا کرد و رسیدن به تیم ملی کار آسانی نبود. دریافت‌کننده 33 ساله تور ارزان برزیل والیبال ایران، با نمایش خوب خود در لیگ برتر ، نظر «ایگور‌کولاکویچ» ، سرمربی مونتنه‌گرویی تیم‌ملی را جلب کرد و به جمع ملی‌پوشان دعوت شد. فرهاد‌نظری افشار در مدت اخیر همواره در لیست نفرات انتخابی ایگور بود، با این حال این بازیکن تصمیم به خداحافظی از تیم ملی گرفته و قرار است بعد از مسابقات قهرمان بزرگ قاره‌ها، پیراهن تیم‌ملی را به‌عنوان بازیکن بوسیده و کنار بگذارد. فرهاد نظری افشار تور مشهد ، فراهم کردن میدان بیشتر برای جوانان را دلیل اصلی این تصمیم می‌داند و از آرزویش برای دیدن رشد جوان‌تر‌های والیبال ایران می‌گوید. در آستانه اعزام تیم ملی والیبال ایران به مسابقات «قهرمان بزرگ قاره‌ها» که در ژاپن برگزار می‌شود، با فرهاد نظری افشار گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در زیر می‌خوانید:
بازگشت من به تیم ملی نشانه‌ای بود برای کسانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، بعد از مصدومیت تعمیرات تخصصی لپ تاپ ناامید می‌شوند و تصور می‌کنند نمی‌توانند به روزهای خوب خود بازگردند.باید به آن‌ها بگویم که هرگز برای شروع کردن و آغاز مجدد روزهای خوب‌شان دیر نیست.

در حال حاضر مربیگری درجه یک دارم و همچنین می‌خواهم با گذراندن دوره‌های لازم، مدرک مربگیری بین‌المللی را نیز بگیرم. من نمی‌توانم از والیبال دور باشم و دوست دارم در دنیای مربیگری هم به تیم‌ملی کشورم و والیبال ایران خدمت کنم.

این تور ارزان سیشل یعنی تصمیم دارید به عرصه مربیگری وارد شوید؟

بازخورد اینکه بعد از سال‌ها باز به تیم ملی رسیدید، چه بود؟

فصل پیش‌رو در کدام تیم بازی خواهید کرد؟

من قراردادم را با تیم پیکان تمدید کردم و در لیگ سی‌ویکم نیز با پیراهن پیکان به میدان می‌روم. خوشحالم که با مجموعه‌ای حرفه‌ای مانند پیکان کار می‌کنم و این فصل را در تیمی به میدان خواهم رفت که هدایت آن را «پیمان‌اکبری» تور هوایی مشهد بر عهده دارد.

شما تمام سال‌های جوانی خود را صرف والیبال کردید و در تیم‌ملی ایران حضور داشتید؛ امروز که تصمیم به خداحافظی گرفتید، بزرگ‌ترین دستاورد زحمت‌های‌تان در این سال‌ها چه بود؟

شما بعد از چند سال دوری از تیم با ارائه توانمندی‌های خود، بار دیگر به تیم ملی والیبال ایران رسیدید. چرا امروز تصمیم به خداحافظی گرفته‌اید؟

صددرصد. تا زمانی که توانایی بلیط سیستمی بدنی و سلامتی داشته باشم در لیگ بازی خواهم کرد. شرایط بدنی خوبی دارم و به‌طور حتم والیبالم را ادامه می‌دهم. در تیم ملی نیز امیدوارم بتوانم در آینده با عنوان و سمت دیگری حضور داشته باشم.

خداحافظی شما از تیم ملی است.این یعنی در تیم باشگاهی خود همچنان به والیبال ادامه می‌دهید؟

دلیل اصلی این است که بازیکنان جوان بیشتری بتوانند در تیم ملی حضور داشته باشند. مگر غیر از این تور شیراز است که همه از جوانگرایی در والیبال حرف می‌زنند؟ پس چرا خود ما بازیکنان که حس می‌کنیم می‌توانیم جای خود را به بازیکنان جوان‌تر بدهیم، میدان را برای آن‌ها خالی نکنیم و در راستای این هدف گام برنداریم؟ بازیکنان جوان خوبی منتظر هستند تا شرایط و فرصت حضور در تیم ملی برای‌شان مهیا شود. امیدوارم روزی برسد که بازیکنان جوان‌تری در ترکیب تیم ملی داشته باشیم. آرزوی من این است که در آینده، درخشش قیمت تور اصفهان جوانان را در تیم ملی والیبال ببینم.

سوال آخر اینکه پیش‌بینی شما از عملکرد تیم ملی در ژاپن چیست، آیا قول کسب سکو به مردم ایران می‌دهید؟

همه بازیکنان پس از رقابت‌های انتخابی جهان در اردبیل تلاش بسیار زیادی انجام دادند و با نتایج خوبی که گرفتیم روحیه مضاعفی نیز به‌دست آوردیم .پس از این رقابت‌ها هم تمرینات‌مان را بسیار با انگیزه و با قدرت برای حضور در مسابقات ژاپن آغاز تور مسکو کردیم. امیدوارم در جام قهرمانان نیز روی یکی از سکوهای برتر این مسابقات قرار بگیریم. نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی انجام داد اما تمام تلاش ما کسب بهترین عنوان و خوشحال کردن دل مردم کشورمان است.

من نزدیک به پنج سال از تیم ملی و والیبال دور شده بودم. دلیل این فاصله، آسیب‌دیدگی شدیدی بود که با بدشانسی گریبانگیرم شد. بعد از رفع این مصدومیت تمریناتم را آغاز کردم و بسیار دوست داشتم بار دیگر بتوانم قیمت تور استرالیا پیراهن تیم ملی را تن کنم. همان تیمی که سال‌ها در آن حضور داشتم.من تمام سال‌های جوانی‌ام را در تیم ملی بودم، حتی یادم می‌آید که زمان تولد پسرم، در اردو بودم و نتوانستم کنار همسرم باشم. این تیم همیشه برایم مهم بوده و هست و این روزها که باز توانستم در تیم ملی کشورم باشم برایم بسیار خوشحال‌کننده است. در لیگ سال گذشته و در شرایطی که سال‌ها از تیم ملی دور بودم، عملکرد خوبی داشتم و نظر ایگور‌کولاکویچ تور قبرس نوروز 97 را جلب کردم. زمانی که دعوت شدم با خودم شرط کردم که تمام توانم را برای این تیم به کار ببرم. تمام تلاشم این بود که در هر شرایطی، چه برای یک امتیاز به میدان رفتن و چه برای حضور در ترکیب ثابت، هرچه در توان دارم ارائه دهم و سرباز تیم‌ملی کشورم باشم. من حتی به خودم گفته بودم که هدف کمک به تیم ملی است، حتی اگر بخواهم بطری آب به دست هم‌تیمی‌هایم بدهم و کمک حال‌شان باشم. همه تلاشم را نیز بلیط کیش در این مدت کردم. مسابقات ژاپن تورنمنت بسیار معتبری به‌شمار می‌رود وبه‌طور حتم مسابقاتی است که می‌تواند بستر خوبی برای خداحافظی من باشد.

دلیل اصلی این تصمیم چیست؟

بله.من نیم بیشتری از روزهای زندگی‌ام را در والیبال بودم. روزهایی که شاید می‌‌توانستم مانند نوجوانان و جوانان همسن و سال خودم به خوش‌گذرانی سپری کنم را در سالن‌های والیبال بودم. اما در نهایت آنچه نصیبم شد، تور ارزان مارماریس اعتبار و عزت بین مردم کشورم است که شاید بتوان از آن به عنوان مهم‌ترین دستاورد تلاش در این سال‌ها نام برد. در این بین، دوستان بسیار خوبی پیدا کردم و بستری فراهم شد که به کشورم خدمت کنم. از طرفی والیبال برای من شغل بود و توانستم به وسیله آن رشد کنم ، تشکیل خانواده داده و زندگی مستقل داشته باشم. خوشحالم که مسیر زندگی‌ام با والیبال و ورزش عجین شد. هیچ‌گاه از مسیری که انتخاب کردم پشیمان نبوده چارتر کیش و نیستم. امیدوارم همه بازیکنانی که امروز پیراهن تیم ملی را به تن دارند، قدر جایگاه خود را بدانند و اگر روزی احساس کردند می‌توانند با کنار رفتن به تیم ملی کمک و فرصت را برای جوان‌ترها فراهم کنند، این تصمیم را بگیرند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *