سبقت سردار از سرطلا – سایت خبری ورزشی

ایران ورزشی: مهاجم اصلی تیم ملی است و بازیکنی غیر قابل گذشت برای کارلوس کی‌روش. شاید به همین دلیل هم هست که بلافاصله پس از پایان محرومیت یک جلسه‌ای به ترکیب تیم ملی بر می‌گردد و مقابل سوریه بازی می‌کند

سردار آزمون بر این اساس در تاریخ فوتبال ایران حداقل در بین افرادی که کمتر از 22 سال داشته‌اند، رکورددار است. او در حالی 51 گل ملی در رده‌های مختلف به ثمر رسانده که علی دایی بهترین قیمت تور برزیل گلزن دنیا، زمانی که هم سن و سال سردار بود حتی یک بازی ملی در رده نوجوانان هم در کارنامه نداشت.

آزمون روی هم در 54 بازی پیراهن تیم‌های ملی را پوشیده و 51 گل به ثمر رسانده. یعنی نزدیک به یک گل در هر بازی یا دقیق‌تر 95/0 گل در هر بازی که یک آمار درخشان برای مهاجم 22 ساله روبین کازان محسوب می‌شود. سردار اگر به همین روند ادامه بدهد و سال‌های آینده نیز در اوج باشد، می‌تواند خیال تیم ملی قیمت تور قبرس را از بابت خط حمله آسوده کند.

آزمون که در تیم ملی جا افتاده و به مهاجم اول کی‌روش بدل شده، با دو گلی که برابر سوریه به ثمر رساند از مرحوم غلامحسین مظلومی سبقت گرفت. مظلومی حد فاصل سال‌های 1348 تا 1356 و در 40 بازی ملی 19 گل به ثمر رسانده بود. حالا سردار در 22 سالگی پنجمین گلزن تاریخ تیم ملی است.

نکته جالب دیگر درباره آزمون، تعداد دقایق بازی‌اش برای تیم ملی بزرگسالان است. او روی تور تبریز لحظه آخری هم، از سال 2014 که نخستین بازی ملی‌اش را مقابل مونته نگرو انجام داد، 1610 دقیقه در زمین حاضر بوده و 21 گل به ثمر رسانده؛ یعنی هر 76 دقیقه یک گل که آماری قابل توجه برای او و فوتبال ایران محسوب می‌شود.

4 ستاره بالای سر او قرار دارند؛ بازیکنانی چون علی دایی با 109 گل زده، کریم باقری با 50 گل زده، جواد نکونام با 39 گل زده و علی کریمی با 38 گل زده. سردار با 17 گل دیگر می‌تواند کریمی را پشت سر بگذارد بلیط هواپیمایی اما حالا حالاها باید تلاش کند تا شاید بتواند به رکورد علی دایی برسد. رکوردی که شکستنش، هم مشکل است و هم طاقت فرسا. البته سردار با ادامه این روند و سن و سال پایینی که دارد می‌تواند امیدوار به نزدیک شدن و شکستن این رکورد باشد. بازیکنی که خیلی‌ها او را در قواره‌های حضور در بهترین تیم‌های اروپایی می‌دانند.

ماحصل حضور آزمون در تیم جوانان، آمار فوق‌العاده 18 بازی و 19 گل زده بود اما تور بدروم چه سود که این تیم در عین شایستگی راهی به جمع چهار تیم برتر آسیا نیافت و موفق نشد طعم حضور در جام جهانی را بچشد.

آزمون البته آمار فوق‌العاده دیگری را نیز به نام خود ثبت کرده. آماری که مربوط به حضور درخشان او در تیم‌های پایه فوتبال ایران است. او در تیم نوجوانان 6 بازی انجام داده و 7 گل به ثمر رسانده. تیمی که هدایت آن بر عهده اکبر محمدی بود.

ایران ورزشی: مهاجم اصلی تیم ملی است و تور ارزان دبی بازیکنی غیر قابل گذشت برای کارلوس کی‌روش. شاید به همین دلیل هم هست که بلافاصله پس از پایان محرومیت یک جلسه‌ای به ترکیب تیم ملی بر می‌گردد و مقابل سوریه بازی می‌کند.

سردار تعدادی از گل‌های خود را مقابل تیم‌هایی سطح اول از آسیا به ثمر رسانده. او به قدرت‌هایی چون کره جنوبی (دو بار)، عراق، قطر، سوریه و عمان که سه تا از آنها به دور نهایی مقدماتی جام جهانی روسیه راه یافته‌ بودند گل تور لحظه آخری مشهد زده. آزمون البته مقابل مونته نگرو که یکی از تیم‌های در حال پیشرفت اروپایی است نیز سه گل به ثمر رساند تا ثابت کند مهاجمی خطرناک برای هر حریفی محسوب می‌شود.

سردار آزمون بازی کرد، 90 دقیقه در زمین بود و باز هم درخشید. این بار مقابل سوریه تا بیستمین و بیست و یکمین گل ملی خود را برای تیم ملی بزرگسالان به ثمر برساند. آمار سردار در تیم ملی حالا به 27 بازی و 21 گل رسیده. یعنی به طور میانگین، چارتر هر بازی حدود 7/0 گل. این آمار را می‌توان یکی از آمارهای فوق‌العاده فوتبال ایران در سال‌های اخیر دانست. برای مهاجمی که قدرت تمام‌کنندگی‌اش بالا است و البته در جاگیری‌ها فوق‌العاده عمل می‌کند؛ هم روی زمین و هم روی هوا.

آزمون همراه با این مربی در تیم جوانان هم درخشید و چشم‌ها را به خود خیره کرد.

 آزمون مقابل سوریه مزد فرصت طلبی خود را گرفت. روی پاس مهدی طارمی در بهترین تور روسیه نوروز 97 موقعیت قرار گرفت و در به ثمر رسیدن گل دوم نیز با ضربه‌ای دقیق دروازه‌بان سوریه را تسلیم کرد.

 آزمون سپس در تیم المپیک نیز حاضر شد و در دور نخست مقدماتی المپیک ریو پیراهن این تیم را بر تن کرد. حاصل کار سردار در این تیم 4 بازی و ثبت 4 گل بود. گل‌هایی که کمک کرد ایران به مرحله دوم مقدماتی المپیک صعود کند. سردار در تیم ملی بزرگسالان نیز عملکردی خیره کننده از خود بر جا گذاشته. عملکردی تور اردبیل که او را از سایر مهاجمان فوتبال ایران تمییز داده و نامش را به‌عنوان جانشین علی دایی سر زبان‌ها انداخته است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *